Tomáš Plekanec v Kometě!

Tomáš Plekanec, nebo-li “Pleky”, je český hokejový útočník narozen v Kladně. S hokejem začínal právě ve svém rodném městě. Působil zde od roku 1996 až do roku 2002. V sezóně 2001/02 oblékal dres Mladé Boleslavi. Ve stejném roce byl draftován týmem Montreal Canadiens jako 71.hráč v pořadí. Střídavě však oblékal dres Montrealské farmy, Hamilton Bulldogs (AHL).

Montreal reprezentoval až do roku 2010, kdy 22. června smlouvu s Montrealem prodloužil na dalších 6 let za 30 milionů dolarů. První polovinu sezóny 2012/13 nastupoval za Rytíři Kladno. Při této příležitosti si zahrál dvakrát proti Kometě, ale ani jednou ji nedokázali porazit. 4. prosince 2012 jsme Tomáše mohli vidět v hale Rondo (DRFG aréna) i s Jaromírem Jágrem. Za Montreal nastupoval až do roku 2017, kdy byl vyměněn do klubu Toronto Maple Leafs, kde odehrál 24 zápasů. Avšak po skončení ročníku se vrátil zpět do Montrealu.

Na podzim, konkrétně 16. října, odehrál své 1000.utkání v NHL. Pro Tomáše významný den ozdobil svou první brankou v sezóně, kterou pomohl k výhře Montrealu 7:3 nad Detroitem. Také získal ocenění pro největší hvězdu večera. Tomáš se tak stal po Henri Richardovi, Larrym Robinsovi a Alexeji Kovalkovski čtvrtým hráčem v dějinách kanadského klubu, který ve svém 1000. utkání skóroval. Stal se 324. hráčem v historii soutěže a 11. Čechem, který v NHL sehrál 1000 zápasů. Díky tisícovce utkání má na svém kontě 608 bodů (233 gólů a 375 asistencí). Téměř celou dobu přitom oblékal dres Montrealu.

Kvůli jeho zranění po domluvě s týmem rozvázal v listopadu smlouvu a zařadil se tak na listinu volných hráčů. V pondělí na tiskové konferenci oznámil, že bude oblékat dres prvoligového týmu Rytíři Kladno a střídavě bude hrát za Kometu Brno. Tomáš Plekanec v extralize odehrál pouhých 130 utkání právě v dresu Kladna. Za Kometu by mohl nastoupit 6. prosince po boku Martina Erata v duelu se Spartou.

První mistrovství světa si zahrál v roce 2006 v Lotyšsku, kde Česká Republika vybojovala stříbro. V roce 2011 a 2012 získali bronzovou medaili. Celkem Tomáš odehrál na mistrovství světa 73 utkání s bodovou bilancí 42 (19 gólů a 23 asistencí). Zúčastnil se také dvou ročníků olympijských her, kde odehrál 10 utkání s bodovou bilancí 7 (4 góly a 3 asistence). V roce 2016 reprezentoval Českou republiku také na Světovém poháru. Je také členem týmu Real TOP Praha, v jehož dresu se účastnil charitativních zápasů (Fotbal, futsal, basketbal, florbal) a akcí.

Komentujte

Subscribe